Ne chřipka,  bílá nemoc

 

Přestože jsou to již deváťáci, pohádky jim nejsou cizí. Kdo by neznal Čapkovu Dášeňku! Ať už z knížky, kterou jim četli rodiče před spaním, nebo z večerníčků. Jméno tohoto významného autora zaznělo letos ve výuce častěji. Samozřejmě jsme si připomněli i hronovského rodáka, bratra Josefa, jehož Povídání o pejskovi a kočičce slaví letos 90 let od svého vzniku.

„Co takhle spatřit doktora Galéna a barona Krüga na vlastní oči?“ I v tomto období, kdy vrcholí chřipková epidemie, rozhodli jsme se zhlédnout ve Východočeském divadle v Pardubicích Bílou nemoc. Představení bylo velice působivé, žáci se zaujetím sledovali výkony jednotlivých herců. Byl to příběh, který se většině vryje do paměti a u maturitní zkoušky, jako když ho najdou. Je pravda, že jsme se nenasmáli tolik jako na jiných představeních.  Varování Karla Čapka není nutné posuzovat pouze v souvislosti s tehdejší dobou. Nabízí se mnoho otázek a odpovědí i dnes.

Petra Fialová
Dagmar Peřinová

Aktualizováno: 20. 3. 2018 — 8:18
Základní škola Františka Kupky, Dobruška © 2018