Skvělá tančírna

V úterý 22. ledna se žáci IX. ročníku konečně dočkali! Navštívili město perníku Pardubice, v něm  krásnou budovu Východočeského divadla, kde viděli divadelní hru beze slov Tančírna. Herci ji připravili ke 100. výročí vzniku naší republiky a je vlastně historickým sledem významných událostí celých sta let. Začíná rokem 1918 ve Španělském sále na Hradě v Praze a tam také v roce 2018 končí.

K pochopení inscenace Tančírny není potřeba mít historii v malíčku a orientovat se ve všech souvislostech, i když to není na škodu nikdy…Všechny obrazy jsou pochopitelné. Podstatné však jsou charaktery postav a jejich postoje. Radost, strach, sympatie, naděje, láska…Všechny tyto emoce jsou čitelné i beze slov a v jakékoliv době.

Tak jsme se nejprve ocitli na konci 1. světové války a v průběhu století jsme se seznámili se všemi našimi prezidenty. Znáte je? Pro jistotu si je připomeňme: T. G. Masaryk, E. Beneš, E. Hácha, K. Gottwald, A Zápotocký, A. Novotný, L. Svoboda, G. Husák, V. Havel, V. Klaus a M. Zeman. Podívaná to byla opravdu velmi neobvyklá, ale krásná a hlavně poučná! Myslím, že toto představení budou mít děti v paměti už navždy!

                                                                                                      Dagmar Peřinová

 

Aktualizováno: 8. 4. 2019 — 14:56
Základní škola Františka Kupky, Dobruška © 2018