Šesťáci se dočkali

Ve středu 24. dubna se konečně dočkali divadelního představení v našem krajském městě i žáci 6. ročníků. Poprvé totiž společně navštívili Klicperovo divadlo v Hradci Králové a viděli zdramatizované nejslavnější dílo Karla Jaromíra Erbena Kytice. Divadelníci se tohoto nelehkého úkolu zhostili se ctí. Vybrali a zdramatizovali 7 balad – kromě úvodní Kytice také Poklad, Vodníka, Holoubka, Zlatý kolovrat, Štědrý den a Svatební košile. Toto vskutku životní Erbenovo dílo se stalo „literárním hitem“ už v době svého vzniku v polovině 19. století a je jím bezesporu dodnes. Výjimečné postavení Kytice v české literatuře dokládá i její využívání v hudbě i ve filmu. Ilustracím Kytice se věnovali i naši nejznámější výtvarníci Josef Mánes, Jan Zrzavý, Cyril Bouda a Adolf Born. Kytice zkrátka zůstane jedním z opravdových pokladů české literatury nejen pro nás, ale i pro příští generace. Celé představení bylo velmi nápadité a moc se nám líbilo.

D.P.,P.F.

Aktualizováno: 25. 4. 2019 — 10:42
Základní škola Františka Kupky, Dobruška © 2018