5.A – beseda s historikem a politologem Janem Květinou, PhDr., Ph.D.

V pátek 12. března proběhla v online prostředí třídy 5.A přednáška na téma: jak vypadal svět (respektive Evropa) před 1. světovou válkou a jak se společnost po válce proměnila. Jak je možné, že „zabití jednoho člověka kdesi v Bosně“ rozpoutalo čtyřletý celosvětový konflikt a mimo jiné i úloha TGM před válkou i po válce…Přednáška trvala asi 90 minut a byla pro všechny velmi přínosná….

A jak by to shrnuli žáci?

Dnes okolo 8 hodiny měla třída 5.A vlastivědnou přednášku od profesora Jana Květiny. Pan učitel si pro žáky udělal projekt na 1. světovou válku. Celou třídu to bavilo a to i ty, které vlastivěda moc nebaví. Dokonce jsme se dozvěděli, že atentát na Františka d´Esteho byl nejdříve neúspěšný, ale potom jeden z atentátníků viděl d´Esteho ve svém autě a zastřelil ho pistolí. Pan profesor byl překvapen z poznatků naší třídy! Celé třídě se to moc líbilo.

Adam Sedláček

 

Dnes jsme měli online besedu. Na besedě nám pan Květina říkal různé věci ohledně první světové války. Ukazoval nám i různé fotografie a obrázky. Zaujalo mě například to, že atentát na d’Este se na poprvé nepovedl, atentátníci chtěli na d’Este hodit bombu, ovšem bombu hodili špatně a skončila pod jiným autem. A tak to atentátníci vzdali. Jeden mezi atentátníky byl mladý chlapec jménem Princip. Princip šel po nepovedeném atentátu do pekárny, kde pak ovšem náhodou projížděl d‘Este, a tak Princip využil příležitosti, vytáhl pistoli a zastřelil ho. Zaujalo mě také spoustu dalších věcí. Beseda mě velice bavila.

Veronika Kartousová

Aktualizováno: 14. 3. 2021 — 21:01
Základní škola Františka Kupky, Dobruška © 2018