• Přijímací zkoušky nanečisto aneb my k vám a vy k nám!

          • Takový slogan by se dal použít pro úterní „výměnnou akci“ mezi naší školou a ZŠ Pulickou v Dobrušce.

            S radostí jsem přijala zprávu, že Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CZVV) ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) připravilo nový projekt Přijímačky nanečisto, jehož cílem bylo umožnit uchazečům „zážitkovou“ situaci obdobnou vlastnímu konání přijímacích zkoušek. A protože máme v Dobrušce dvě základní školy, vedení obou škol se dohodlo, že si v ten den jejich žáci vyzkouší PZ u nás a naši u nich.

            Žáci si tímto způsobem vyzkouší atmosféru skutečných přijímacích zkoušek, což jim pomůže snížit stres a nejistotu při ostré zkoušce. Když totiž žák ví, co ho čeká, snižuje se u něj míra stresu v zátěžové situaci, kterou přijímací zkoušky bezmála jsou. Je dokázáno, že v klidu nebo za menšího stresu lépe fungují kognitivní funkce – žák se lépe soustředí, učí novým věcem i si vybavuje věci již dříve naučené.

            Měla jsem možnost včerejší zkušenost probrat se žákyněmi E. Dyntarovou a L. Pilařovou a zde jsou jejich poznatky:

            - prostředí nám vyhovovalo,

            - mrzelo nás, že příjemná paní učitelka se nám nepředstavila

            - podrobně nám byl vysvětlen postup, jak máme pracovat

            Děvčata byla ráda za nabytou zkušenost, tudíž už vědí, co je v dubnu čeká a mohou se na to připravit. Zároveň je zaskočila skutečnost, že matematika byla velmi těžká, ale český jazyk pro ty, kteří se učí, byl zvládnutelný

            I. Průšová

          • Škola nanečisto pro předškoláky

          • Vážení rodiče budoucích prvňáčků,

            srdečně Vás zveme k účasti v programu Škola nanečisto, který proběhne ve čtyřech setkáních v prostředí naší školy. 

            Cílem programu je co nejvíce usnadnit dětem přechod z mateřské školy na základní školu a umožnit jim seznámení se školním prostředím ještě před zahájením povinné školní docházky. Děti si tak budou moci vyzkoušet, jaké to je být školákem!

            Na děti čekají zábavné, interaktivní hodiny připravené našimi zkušenými učitelkami 1. stupně. Každé setkání bude trvat 45 minut a zaměříme se na předměty, které jsou součástí obsahu výuky 1. ročníku:  český jazyk, matematiku, prvouku a anglický jazyk, který jsme do výuky 1. ročníku nově zařadili již v tomto školním roce. Na základě získaných zkušeností víme, že děti tato nová výzva velmi baví a motivuje.

            Přijďte se podívat, jak si Vaše dítě užije první školní zkušenosti!  Doporučujeme účast na všech 4 setkáních.

            Přihlášení:

            Účast v programu je nutné potvrdit předem na emailu: radka.sobotkova@zsdobruska.cz nebo na telefonním čísle 601 592 562, a to nejpozději do 3. 3. 2025 do 12:00 hodin. V emailu uveďte jméno a příjmení Vašeho dítěte.

            Těšíme se na Vás i Vaše děti!

            Radka Sobotková, zástupkyně ředitelky ZŠ

             

          • Práce ve školních dílnách

          • Třída 6. B se na chvíli proměnila v tým truhlářů 🪚🔨🗜️! Výsledkem usilovné práce jsou originální dřevěné hrací kostky🎲.J. Oubrechtová

          • Vzkaz budoucím generacím

          • Dobrý den,

            rádi bychom Vás pozvali na plánovanou vernisáž výstavy, která je závěrem výtvarně-literární výzvy "Vzkaz budoucím generacím”.

            Pozváni jsou samozřejmě všichni zúčastnění žáci s rodiči, pedagogové i zástupci zúčastněných škol.

            Budeme se těšit! 

          • Vánoční přání pro Sdružení Neratov

          •  

            Na Vánoce jsme se třídou 6. A vytvořili přání, která jsme zaslali jmenovitě do Sdružení Neratov v Orlických horách. Tato nezisková organizace nejenže pomáhá lidem s postižením, ale také se podílí na obnově poutního místa. Neratov nám učaroval už během našeho zářijového adaptačního pobytu💫⛪.

            Velmi nás potěšila zpětná vazba – dnes nás navštívila paní Wágnerová spolu s dvěma klientkami sdružení. Žáci obdrželi krásné stolní hry jako poděkování a setkání se proměnilo ve velmi zajímavou besedu. Žáci měli spoustu dotazů o životě lidí se zdravotním postižením a o fungování sdružení, díky čemuž se toto setkání stalo nejen příjemným, ale také velmi poučným.

            Podobné aktivity jsou pro nás důležitou cestou, jak učit děti vnímat odlišnosti, rozvíjet empatii a pochopení pro druhé👐🏻

            Radka Skočdopolová

            třídní uč. 6. A

          • Jedna z forem výuky procesu dýchání

          • V osmých ročnících dnes proběhla netradiční hodina přírodopisu. Během ní se žáci seznámili s funkcí plic a procesem dýchání. Ti nejstatečnější si mohli  nafouknout opravdové plíce z králíka pomocí brčka a pozorovali,  jak funguje dýchání i v lidském těle. Všichni si odnesli nezapomenutelné zážitky. R. Moravcová